Jak nauczyć dziecko liter? 10 sprawdzonych sposobów
Jak nauczyć dziecko liter? 10 sprawdzonych sposobów

W jakim wieku zacząć wprowadzać u dziecka naukę alfabetu? Jak nauczyć dziecko literek? W tym wpisie podzielimy się własnymi doświadczeniami oraz zaprezentujemy przydatne zabawki i pomoce edukacyjne wspierające skuteczną naukę liter.

Dobry czas na start nauki literek

Intuicja, intuicja, intuicja. Gotowość do nauki liter jest następstwem prawidłowego rozwoju dziecka. W zależności od indywidualnych uwarunkowań gotowość dziecka może pojawić się w różnym wieku i z pewnością nie można w tej kwestii kierować się szablonowo. Obserwacja dziecka i gotowość do wprowadzenia kolejnych wyzwań powinna być stałym punktem we współdziałaniu z dzieckiem, a to pozwoli nam rozpocząć naukę literek w optymalnym czasie. Statystycznie dziecko czteroletnie przygotowane jest do przyswajania liter alfabetu. 

Na każdym etapie rozwoju dziecka warto wykorzystywać zainteresowanie dziecka napotkanymi literami.  Pomocą mogą być napisy na ulubionej bluzce, bilbord widoczny podczas postoju z dzieckiem w korku, napisy na witrynach sklepów podczas spaceru czy też wyrazy pojawiające się w ulubionych kreskówkach. Pamiętajmy, że najlepsze efekty przynosi edukacja poprzez zabawę. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Jak nauczyć dziecko alfabetu? Sprawdzone metody

Pierwszy etap to litery drukowane. Poznanie liter drukowanych jest łatwiejsze dla rozwijającego się stopniowo dziecka. W kolejnych etapach wprowadzamy litery pisane – najpierw duże, a następnie małe. Każdy etap wymaga czasu, dlatego bądźmy tego świadomi i dajmy dziecku tyle czasu, ile potrzebuje. 

Polecamy zacząć od słów podstawowych – nauka liter z własnego imienia, imion rodzeństwa czy też innych prostych słów, aby dziecko mogło wizualnie poznać konstrukcję pierwszych liter. Litery możemy zapisać i wskazywać dziecku, układać je wspólnie w formie wzorów z  plastikowych korków, guzików czy też wykorzystując plastelinę. Naszą rolą jest aktywizacja dziecka do zabawy i wplatanie w nią elementy nauki liter. W zabawie z dzieckiem możemy wykorzystać dostępne na rynku zabawki i pomoce edukacyjne. Głównym założeniem tego asortymentu jest wsparcie w zakresie znajomości liter, a następnie nauki czytania. 

Poniżej 10 sprawdzonych propozycji, które będą praktyczną odpowiedzią na pytanie: jak nauczyć dziecko alfabetu?

 

1. Układanka edukacyjna

Puzzle, w których należy połączyć odpowiednie elementy w pary. Pierwszy element to litera poznawanego alfabetu. Drugi element pary tworzy obrazek przedmiotu, którego nazwa rozpoczyna się literą, która widnieje na pierwszym elemencie z pasującej pary. Układanka edukacyjna Poznaję literki Adamigo sprawdzi się niezależnie od wieku dziecka. W tej propozycji litery zaprezentowano w formie drukowanej. Kilka wariantów zabawy oraz czytelna grafika zachęci do zabawy już najmłodsze dzieci.


 

2. Karty z literkami do pisania

W zestawie znajdziemy suchościeralne karty z wszystkimi literami alfabetu. Początkowo karty można wykorzystać, zachęcając dziecko do zaznajomienia się wyglądem poszczególnych liter. Stopniowo dziecko może próbować prowadzić ślad pisakiem według kształtu liter. Zabawa i nauka nigdy się nie kończy. Karty ścieramy i można wykorzystać je ponownie. Pisanie i zmazywanie literki Alexander to ciekawa pomoc i rozwiąże problem jak nauczyć dziecko liter.


 

3. Literki z magnesem

Można je układać na stole czy też na metalowej tablicy czy lodówce. To niedroga a bardzo przydatna pomoc w nauce alfabetu. Magnetyczne literki Alexander to produkt rodzimej firmy, dlatego dużą zaletą są polskie litery, które występują tylko w naszym alfabecie. Zestaw może być przydatny w wielu formach wspólnej zabawy.


 

4. Książeczki edukacyjne i elementarze

Na rynku wydawniczym znajdziemy duży wybór książeczek wspierających poznanie liter alfabetu oraz wsparcie nauki czytania. Książeczka 100 pierwszych słówek Pojazdy Kapitan Nauka to interesująca forma nie tylko dla chłopców. Pojazdy podzielono tematycznie na środowiska, w których dziecko może je spotkać. Książka rozwija nie tylko poznawczo, ale wspiera również naukę liter oraz czytania. Pod każdym z pojazdów umieszczono jego nazwę. W tej serii wydawniczej znajdziemy duży wybór innych książeczek o zróżnicowanej tematyce.


 

5. Zestawy edukacyjne

Zestaw edukacyjny Litery sylaby wyrazy Adamigo to bogata pomoc, która oprócz nauki alfabetu wspiera na dalszym etapie rozwoju naukę sylabowania oraz czytania. Wiele wariantów ćwiczeń oraz zabaw, bogate wyposażenie sprawi, że nauka nie będzie nudna. Dużą zaletą jest uniwersalność zestawu, który można wykorzystać na różnym etapie rozwoju dziecka. 


 

6. Nawlekamy literki

Gra edukacyjna Literkobranie Alexander to wsparcie motoryki małej, której rozwój jest bardzo istotny oraz ściśle powiązany z prawidłowym rozwojem mowy a w dalszej perspektywie czytania i pisania.  Poza wsparciem w zakresie motorycznym znajdziemy w tej propozycji literki umieszczone na koralikach do nawlekania. Interesująca forma zabawy może być doskonałym pomysłem na naukę alfabetu. Początkowo w zabawie pomagamy dziecku w poznawaniu poszczególnych liter, a kolejno tę pomoc edukacyjną możemy wykorzystać w układaniu prostych słów oraz w kształtowaniu umiejętności czytania. Koraliki można układać również na powierzchni stołu. Literkobranie to również gra edukacyjna, której zasady opisane w dołączonej instrukcji. 


 

7. Mozaiki i wpinanki

Mozaika wpinanka Literki Alexander to zabawka, którą dzieci bardzo lubią. W zestawie znajdziemy elementy do wpinania w ażurową planszę z tworzywa. W tej wersji literki alfabetu są uzupełnieniem. Nauka odbywa się przy okazji dobrej zabawy. Dzieci mogą układać obrazki ze wzornika lub używając własnej wyobraźni tworzyć własne aranżacje. Za pomocą elementów-liter mogą urozmaicić obrazek wyrazami czy zdaniami. Wpinanie doskonale rozwija umiejętności motoryki małej, kluczowe w ogólnym rozwoju psychoruchowym dziecka. Polecamy!


 

8. Poćwiczmy literki i pamięć

Gra edukacyjna Memory literki małe i duże Adamigo to popularna forma ćwiczenia pamięci. W tej wersji odkrywamy odwrócone nadrukiem do dołu obrazki – literki. Parę tworzą dwa pasujące do siebie kartoniki – jeden z literą w formie drukowanej, drugi z małą literą alfabetu. Wygrywa gracz, który odkryje największą liczbę par. Dziecko poznaje litery przy okazji emocjonującej rozgrywki. Dzieje się to mimo braku wyodrębnionych momentów nauki. Ciekawe i angażująca pomoc w rozwoju dziecka.


 

9. Przede wszystkim zabawa

Układanka drewniane domino Żabki Top Bright to zabawka rozwijająca wiele sfer u dziecka. Polecana dla mniejszych dzieci, ale i starsze wprawią w ruch ułożone elementy. Produkt wykonany z drewna, trwały i ekologiczny. Drewniane elementy domina posiadają nadrukowane litery alfabetu. Już najmniejsze dzieci, chwytając elementy podczas zabawy, zaznajamiają się ze znakami graficznymi liter. Układanie domina, szczególnie tak bogatego w różnego rodzaju urozmaicenia, polecamy całej rodzinie. 


 

10. Litery i proste słowa

Popularne memory proponujemy również w wersji z prostymi wyrazami. Gra edukacyjna Czytam 3 litery Uczę się w mig Multigra to szukanie pasujących do siebie par. Kartoniki obracamy nadrukiem do dołu i naprzemiennie z innymi graczami podnosimy dwa z nich, szukając pary. Zadaniem graczy jest zdobycie jak najwięcej poprawnie dobranych par. Gra ćwiczy spostrzegawczość, pamięć, motorykę małą. W tej wersji popularnej rozgrywki znajdziemy kartoniki z trzyliterowymi wyrazami zapisanymi drukowanymi literami a w drugiej grupie obrazki, które są odpowiednikiem słów pisanych. Grę można wykorzystać do nauki liter a kolejno angażować dziecko we wspólną rodzinną rozgrywkę.


 

Jak nauczyć dziecko liter? Obserwujemy rozwój dziecka. Wykorzystujemy zainteresowanie dzieci alfabetem. Bądźmy gotowi do wspólnej zabawy. Zaopatrzymy się w ciekawe i sprawdzone pomoce edukacyjne. Z takim planem i naszym zaangażowaniem w jego realizację nauka literek będzie wyłącznie przyjemnością. Życzymy wielu chwil wspólnej zabawy połączonej z poznawaniem kolejnych liter alfabetu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl