Darmowa dostawa

Darmowa dostawa od

Oferta specjalna

Darmowa
dostawa
od 149 zł

Zobacz opcje dostawy

Pomoce terapeutyczne dla dzieci z autyzmem

Dzisiaj jest coraz częściej spotykanym zaburzeniem rozwoju. Wraz z pojawieniem się coraz to nowej wiedzy medycznej i terapeutycznej pomoc dzieciom z autyzmem może być coraz bardziej skuteczna. W naszym sklepie oferujemy zabawki, pomoce dydaktyczne i pomoce terapeutyczne dla dzieci z autyzmem.

Zaburzenia autystyczne - diagnoza, terapia

Postawienie diagnozy autyzmu u dzieci jest stwierdzeniem złożonego zaburzenia neurozwojowego, który przejawia się w wielu zróżnicowanych objawach. Charakterystycznymi cechami autyzmu są między innymi opóźniony rozwój mowy, braki w sferze zainteresowań, zabawy, naśladowania, uboga pozostaje intonacja, mimika. Równie często u dziecka zaobserwować można nadwrażliwość lub podwrażliwość na bodźce zmysłowe, stereotypię zachowań. Im wcześniejsza zróżnicowana terapia dzieci autystycznych, dobrana w sposób indywidualny, tym większe szanse na poprawę rozwoju i zniwelowanie deficytów.

Autyzm

Bajkowy Teatrzyk Multigra Bajkowy Teatrzyk Multigra
Producent: Multigra
Cena:

29,99 zł

Cena regularna: 49,99 zł

Najniższa cena: 29,99 zł
 • promocja
Gra Czytanie szukanie Multigra Gra Czytanie szukanie Multigra
Producent: Multigra
Cena:

19,99 zł

Cena regularna: 29,99 zł

Najniższa cena: 29,99 zł
 • promocja
 • nowość

Rodzaje terapii z autyzmem:

W przypadku dzieci z autyzmem najczęściej podejmuje się łącznie szereg działań terapeutycznych. W identyfikacji problemów z mową i pracy nad rozwojem komunikacji stosuje się terapię logopedyczną. Deficyty umiejętności i wiedzy, pracę z emocjami rozwija się poprzez współpracę z psychologiem i pedagogiem. Nieprawidłowe odczucia zmysłowe równoważy terapia SI tzw. integracji sensorycznej. Wspierająco stosuje się dogoterapię, hipoterapię, treningi słuchowe. Dobór konkretnych narzędzi pracy z dzieckiem powinien być indywidualny, dlatego w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór pomocy terapeutycznych dla dzieci z autyzmem.

Pomoce logopedyczne dla dzieci z autyzmem

Terapię logopedyczną dostosowuje się do możliwości i stanu zdrowotnego dziecka. Założeniem jest zbudowanie komunikacji z dzieckiem, pracę zaczyna się od podstaw, oceniając postępy, wprowadza się kolejne elementy terapii. W pracy z dziećmi dotkniętymi autyzmem pomoce dydaktyczne są niezwykle istotne. Logopeda wykorzystuje je, aby pomóc dziecku w rozwoju mowy lub innego sposobu komunikacji. Często wybierane są następujące pomoce i akcesoria:

 • dmuchawki i gwizdki wspierające pracę z oddechem,
 • gry edukacyjne, logopedyczne (każda gra oferuje inny zakres, praca z głoskami, sylabami, tworzenie swobodnych wypowiedzi itp),
 • zestawy edukacyjne i gry w których wspiera się i wykorzystuje percepcję słuchową,
 • pacynki na palec i rękę, figurki, akcesoria do wspierania komunikacji - wspierają swobodny kontakt wzrokowy z dzieckiem i są przydatne do budowania rozmowy czy zachęcają do naśladowania dźwięków logopedy,
 • historyjki obrazkowe przydatne w zajęciach z dzieckiem autystycznym, angażują dzieci do próby wypowiedzi, są interesujące i pobudzają kreatywność,
 • karty i tablice do pracy z dzieckiem - przekazanie poprawności głosek, sylab, wyrazów poprzez pokazanie tablicy czy karty są czytelną formą bardziej zrozumiałą dla dziecka.

Terapia psychologiczna - narzędzia i pomoce dla dzieci z autyzmem

W pracy nauczyciela terapeuty z dzieckiem z autyzmem wspiera się w sposób zróżnicowany słabsze strony. W szczególności kształtuje się umiejętności społeczne, poznaje się i pracuje w sferze emocji, rozwija się motorykę małą, grafomotorykę, samodzielność i samoobsługę dziecka. Terapia wspiera poznawczo, poszerza wiedzę, poprawia koncentrację, kreatywność, pamięć i logiczne myślenie. Nauczyciele i terapeuci do wyposażenia gabinetów psychologicznych, żłobków i przedszkoli najczęściej wybierają następujące pomoce terapeutyczne dla dzieci z autyzmem:

 • zestawy motoryczne (przeplatanki, przewlekanki, zestawy do nawlekania, tablice motoryczne,
 • gry edukacyjne - bardzo szeroki zakres poznawczy - (geografia, przyroda, kalendarz, alfabet, nauka pisania, czytania, liczenia, emocje i funkcjonowanie w społeczeństwie),
 • kreatywne układanki, mozaiki, puzzle, klocki,
 • modele kreatywne do składania, skręcania, zestawy doświadczalne, które przybliżają określone zjawiska i zależności w przyrodzie i otaczającym środowisku,
 • artykuły plastyczne różnego typu - wykonywanie prac z dzieckiem autystycznym, w szczególności podejmowanie czynności wycinania, wydzierania, dopasowywania, klejenia, lepienia są bardzo rozwijająca terapią i przynosi oczekiwane postępy.

Terapia SI Integracji sensorycznej

Głównym założeniem terapii SI jest dostarczanie dziecku odpowiedniej ilości doznań sensorycznych, których intensywność i rodzaj powinien być w sposób indywidualny dopasowany do konkretnego dziecka z autyzmem. Integracja sensoryczna stymuluje układ nerwowy, rozluźnia, kształtuje zmysł dotyku. Pomoc terapeuty SI pozytywnie wpływa na samopoczucie dziecka.

Pomoce dydaktyczne a postęp w terapii

Intensywna szeroka terapia, współpraca terapeutów z rodzicami, zaangażowanie rodziców w zabawę i pracę z dzieckiem autystycznym w warunkach domowych dają postawy do osiągania dobrych wyników w minimalizowaniu deficytów w tak trudnym zaburzeniu rozwoju jakim jest autyzm. Jesteśmy rodzicami dziecka z autyzmem, ufamy, że zawsze jest pole do pracy i poszerzania możliwości dziecka, niezależnie od momentu w którym postawiona jest diagnoza. Pozytywne nastawienie i emocje, relacje z dzieckiem są podstawą skutecznej terapii. Zestaw dobrze dobranych pomocy dydaktycznych dla dzieci z autyzmem jest tylko dodatkiem, choć przydatnym, poświęcony czas i zapał terapeutów i rodziców jest najważniejszy. 

Sprawdź również nasze gry edukacyjne, które staną się świetną zabawą dla całej Twojej rodziny!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl