Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Pomoce terapeutyczne dla dzieci z autyzmem

Dzisiaj jest coraz częściej spotykanym zaburzeniem rozwoju. Wraz z pojawieniem się coraz to nowej wiedzy medycznej i terapeutycznej pomoc dzieciom z autyzmem może być coraz bardziej skuteczna. W naszym sklepie oferujemy zabawki, pomoce dydaktyczne i pomoce terapeutyczne dla dzieci z autyzmem.

Zaburzenia autystyczne - diagnoza, terapia

Postawienie diagnozy autyzmu u dzieci jest stwierdzeniem złożonego zaburzenia neurozwojowego, który przejawia się w wielu zróżnicowanych objawach. Charakterystycznymi cechami autyzmu są między innymi opóźniony rozwój mowy, braki w sferze zainteresowań, zabawy, naśladowania, uboga pozostaje intonacja, mimika. Równie często u dziecka zaobserwować można nadwrażliwość lub podwrażliwość na bodźce zmysłowe, stereotypię zachowań. Im wcześniejsza zróżnicowana terapia dzieci autystycznych, dobrana w sposób indywidualny, tym większe szanse na poprawę rozwoju i zniwelowanie deficytów.

 

Autyzm

 • nowość
Dmuchawka logopedyczna Goki Dmuchawka logopedyczna Goki
Producent: Goki
Cena: 8,99 zł 12,99 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Domino Liczby Kapitan Nauka Domino Liczby Kapitan Nauka
Producent: Kapitan Nauka
Cena: 24,99 zł
szt.
zobacz więcej
 • nowość
Domino Owoce Alexander Domino Owoce Alexander
Producent: Alexander
Cena: 12,99 zł
szt.
zobacz więcej
Domino symetryczne Multigra Domino symetryczne Multigra
Producent: Multigra
Cena: 16,99 zł
szt.
zobacz więcej
Domino Zegar Multigra Domino Zegar Multigra
Producent: Multigra
Cena: 19,99 zł
szt.
zobacz więcej
Drewniana kukurydza Drewniana kukurydza
Producent: Playme
Cena: 7,99 zł
szt.
zobacz więcej
Drewniana marchewka Drewniana marchewka
Producent: Playme
Cena: 6,99 zł
szt.
zobacz więcej
Drewniana pomarańcza Drewniana pomarańcza
Producent: Playme
Cena: 7,99 zł
szt.
zobacz więcej

Rodzaje terapii z autyzmem:

W przypadku dzieci z autyzmem najczęściej podejmuje się łącznie szereg działań terapeutycznych. W identyfikacji problemów z mową i pracy nad rozwojem komunikacji stosuje się terapię logopedyczną. Deficyty umiejętności i wiedzy, pracę z emocjami rozwija się poprzez współpracę z psychologiem i pedagogiem. Nieprawidłowe odczucia zmysłowe równoważy terapia SI tzw. integracji sensorycznej. Wspierająco stosuje się dogoterapię, hipoterapię, treningi słuchowe. Dobór konkretnych narzędzi pracy z dzieckiem powinien być indywidualny, dlatego w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór pomocy terapeutycznych dla dzieci z autyzmem.

Pomoce logopedyczne dla dzieci z autyzmem

Terapię logopedyczną dostosowuje się do możliwości i stanu zdrowotnego dziecka. Założeniem jest zbudowanie komunikacji z dzieckiem, pracę zaczyna się od podstaw, oceniając postępy, wprowadza się kolejne elementy terapii. W pracy z dziećmi dotkniętymi autyzmem pomoce dydaktyczne są niezwykle istotne. Logopeda wykorzystuje je, aby pomóc dziecku w rozwoju mowy lub innego sposobu komunikacji. Często wybierane są następujące pomoce i akcesoria:

 • dmuchawki i gwizdki wspierające pracę z oddechem,
 • gry edukacyjne, logopedyczne (każda gra oferuje inny zakres, praca z głoskami, sylabami, tworzenie swobodnych wypowiedzi itp),
 • zestawy edukacyjne i gry w których wspiera się i wykorzystuje percepcję słuchową,
 • pacynki na palec i rękę, figurki, akcesoria do wspierania komunikacji - wspierają swobodny kontakt wzrokowy z dzieckiem i są przydatne do budowania rozmowy czy zachęcają do naśladowania dźwięków logopedy,
 • historyjki obrazkowe przydatne w zajęciach z dzieckiem autystycznym, angażują dzieci do próby wypowiedzi, są interesujące i pobudzają kreatywność,
 • karty i tablice do pracy z dzieckiem - przekazanie poprawności głosek, sylab, wyrazów poprzez pokazanie tablicy czy karty są czytelną formą bardziej zrozumiałą dla dziecka.

Terapia psychologiczna - narzędzia i pomoce dla dzieci z autyzmem

W pracy nauczyciela terapeuty z dzieckiem z autyzmem wspiera się w sposób zróżnicowany słabsze strony. W szczególności kształtuje się umiejętności społeczne, poznaje się i pracuje w sferze emocji, rozwija się motorykę małą, grafomotorykę, samodzielność i samoobsługę dziecka. Terapia wspiera poznawczo, poszerza wiedzę, poprawia koncentrację, kreatywność, pamięć i logiczne myślenie. Nauczyciele i terapeuci do wyposażenia gabinetów psychologicznych, żłobków i przedszkoli najczęściej wybierają następujące pomoce terapeutyczne dla dzieci z autyzmem:

 • zestawy motoryczne (przeplatanki, przewlekanki, zestawy do nawlekania, tablice motoryczne,
 • gry edukacyjne - bardzo szeroki zakres poznawczy - (geografia, przyroda, kalendarz, alfabet, nauka pisania, czytania, liczenia, emocje i funkcjonowanie w społeczeństwie),
 • kreatywne układanki, mozaiki, puzzle, klocki,
 • modele kreatywne do składania, skręcania, zestawy doświadczalne, które przybliżają określone zjawiska i zależności w przyrodzie i otaczającym środowisku,
 • artykuły plastyczne różnego typu - wykonywanie prac z dzieckiem autystycznym, w szczególności podejmowanie czynności wycinania, wydzierania, dopasowywania, klejenia, lepienia są bardzo rozwijająca terapią i przynosi oczekiwane postępy.

Terapia SI Integracji sensorycznej

Głównym założeniem terapii SI jest dostarczanie dziecku odpowiedniej ilości doznań sensorycznych, których intensywność i rodzaj powinien być w sposób indywidualny dopasowany do konkretnego dziecka z autyzmem. Integracja sensoryczna stymuluje układ nerwowy, rozluźnia, kształtuje zmysł dotyku. Pomoc terapeuty SI pozytywnie wpływa na samopoczucie dziecka.

Pomoce dydaktyczne a postęp w terapii

Intensywna szeroka terapia, współpraca terapeutów z rodzicami, zaangażowanie rodziców w zabawę i pracę z dzieckiem autystycznym w warunkach domowych dają postawy do osiągania dobrych wyników w minimalizowaniu deficytów w tak trudnym zaburzeniu rozwoju jakim jest autyzm. Jesteśmy rodzicami dziecka z autyzmem, ufamy, że zawsze jest pole do pracy i poszerzania możliwości dziecka, niezależnie od momentu w którym postawiona jest diagnoza. Pozytywne nastawienie i emocje, relacje z dzieckiem są podstawą skutecznej terapii. Zestaw dobrze dobranych pomocy dydaktycznych dla dzieci z autyzmem jest tylko dodatkiem, choć przydatnym, poświęcony czas i zapał terapeutów i rodziców jest najważniejszy. 

Sprawdź również nasze gry edukacyjne, które staną się świetną zabawą dla całej Twojej rodziny!

Promocje
Gra planszowa Złoty pociąg Alexander
Gra planszowa Złoty pociąg Alexander
69,99 zł 39,99 zł
szt.
Gra motoryczna rodzinna Głodne krokodyle
Gra motoryczna rodzinna Głodne krokodyle
79,99 zł 29,99 zł
szt.
Dmuchawka logopedyczna Goki
Dmuchawka logopedyczna Goki
12,99 zł 8,99 zł
szt.
Układanka drewniana Księżniczki Disney
Układanka drewniana Księżniczki Disney
17,99 zł 9,99 zł
szt.
Nowości
Domino Liczby Kapitan Nauka
Domino Liczby Kapitan Nauka
24,99 zł
szt.
Klocki Budowniczy Wader Polesie
Klocki Budowniczy Wader Polesie
49,99 zł
szt.
Gra Jaś i Małgosia Granna
Gra Jaś i Małgosia Granna
39,99 zł
szt.
Gra Kapadocja Granna
Gra Kapadocja Granna
34,99 zł
szt.

© Puzelek 2021: zabawki edukacyjne i pomoce terapeutyczne

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl